Az olajbogyó, a benne lévő egyszerű zsírsavaknak köszönhetően, jótékony hatása van koleszterinre.
A-, C-, D-, E-vitamin- és béta-karotin-tartalmának köszönhetően fontos antioxidáns-forrás, így lassítja az öregedést.
Az olajbogyó héjában található maslin sav bizonyítottan képes beindítani vastagbélrák esetén a sejthalált a tumor sejtekben, de az emlőrák gyógyításában is ettől remélnek áttörést.
70-80%-ban tartalmaz egyszeresen telítetlen zsírsavésztereket, valamint nyomokban fitoszterint és lecitint is.
Nyugtató hatású anyagok is találhatók benne, melyek stressz esetén jó hatással lehetnek szervezetünkre.
Jót tesz a májnak, a bélrendszernek és az izmoknak, megkönnyíti a szív munkáját.
Az olívaolaj a szervezet számára esszenciális telítetlen zsírsavakat tartalmaz, linolsavat, linolénsavat és arachidonsavat. (F-vitaminnak is nevezik ezeket a zsírsavakat).
Másodlagos növényi anyagai a polifenolok és a tokoferolok.
Könnyen emészthető, gyomorsavcsökkentő hatású, emellett gyulladáscsökkentő, antitrombotikus, vérnyomáscsökkentő és értágító hatással rendelkezik.
Az olívabogyógyógyítja a reumát, a cukorbetegséget, és javítja az ellenálló képességet is.
Az azparágusz - másnéven a spárga – szárát jól emészthető rostok alkotják.
A hajtások A-, B1-, B2-, C- és E-, K-vitaminban, folsavban gazdagok. Kalóriatartalma csekély, miután a hajtások nagy része, 93-95 százaléka víz.
Elsőként a magas E-vitamin,karotin, kálium, foszfortartalom emelendő ki, de a vas, cink, B1-, B2-, B6-, A- és C-vitamin illetve a folsav, biotin, króm, nátrium, kén, kobalt és kalcium mennyisége sem lebecsülendő. Klorofill tartalma révén a legjobb magnéziumforrás.
A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek, a (di)allil-szulfidok okozzák.
Legfontosabb hatóanyaga a kéntartalmú alliin aminosav, ami szagtalan. Ebből keletkezik a gerezd felaprítása vagy szétrágása során az allicin, ami a fokhagyma tipikus, édeskés-olajos, enyhén égető szagát adja, s ami egy kéntartalmú illóolaj.
Ezenkívül megtalálhatók még az alábbi összetevők: kéntartalmú peptid származékok, B- és C-vitamin és flavonoidok.Szelén tartalma által kiváló antioxidáns.
A fokhagyma antibakteriális és antimikotikus (gombaellenes) hatása révén légúti megbetegedések és a Candida albicans okozta fertőzések kezelésében használatos.
Az egyik legszélesebb spektrumú antibiotikum, mivel természetes, sosem fog rá rezisztencia kialakulni.
A fokhagyma baktériumölő hatásának köszönhetően tisztítja a szervezetet. A Koch-féle tbc-bacilusokat az 1/1500 hígítású fokhagymakivonat megöli.
Tudjuk, hogy a fokhagymának parazitaellenes hatása is van. Igen jó féregűző hatású, a cérnagiliszta (Enterobius vermicularis) kiűzésében megfelelő kiegészítő gyógyszer.
Rendszeres, kúraszerű alkalmazása csökkenti a vér káros LDL-koleszterin-szintjét, antioxidánsként serkenti az immunrendszert, értágító, véralvadásgátló- és vérnyomáscsökkentő (metíl-allil-triszulfid).
Értisztító hatása révén eltávolítja az erek faláról a lerakódásokat, tehát érelmeszesedés megelőzésére kiváló.
Rákellenes hatása is igazolt, úgy mint a gyomor-, bőr- és vastagbélrák esetén.
Enyhíti a menstruációs görcsöket.
Fokozza a szív teljesítőképességét.
Avöröshagyma tartalmaz kalciumot, foszfort, káliumot, jódot, szelént, nátriumot, magnéziumot, vasat, rezet, cinket, valamint megtalálható benne a B1, B2. B3, B5, B6 , C-vitamin, folsav , nikotinsav és biotin, flavonoidok is. Jellegzetes íze és illata az allilszulfidnak köszönhető, mely egyben baktériumölő hatással is rendelkezik.
Tartalmaz folsavat, káliumot, ként, jódot, kalciumot, foszfort, vasat, klórt, nátriumot, nagy mennyiségű A vitamint, B1 vitamin komplexet (tiamin), K-vitamint és U vitamint.
Meg kell említeni a fitovegyületeket (glükozinolátok, izotiocianátok, indolok, ditiolok), az antioxidáns C- és E-vitamint, illetve a zöld és vörös fajták színét adó béta-karotint.
A brokkoliban található ásványi anyagok a kálium, a kalcium, a magnézium, a nátrium, a vas, a cink és a foszfor.
Vitaminjai a B1-, B2-, B6-,C- vitamin, a tokoferol (E-vitamin) és az A-vitamin provitaminja, a karotin is kimutatható.
A zöldség 90%-a víz, de magas a szilícium, foszfor, vas, kalcium, nátrium tartalma is, valamint szénhidrátokban, A1, B1, B2, B6, C vitaminokban is gazdag.
Káliumtartalma a veseműködést segíti. A benne lévő rostok, kálium és magnézium pedig vérnyomásszabályozóként működnek.
A zöld teát más néven szűzteának is nevezik, mert a legkevésbé van kezelve a feldolgozás ideje alatt. A zöld teát nem erjesztik, hanem gőzölés, melegítés útján bontják le a tealevelekben megtalálható polifenol-oxidáz enzimet.
Jelentős a magas bétakarotin-tartalma miatt, de ez a zöldség más karotinokban is bővelkedik (pl. alfa-karotin).
A karotin nem más, mint az A-vitamin elő-vitaminja.
A szervezet a béta-karotint szükség szerint A-vitaminná alakítja át ,amely fontos a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából, de mivel zsírban oldódik, így könnyedén túladagolható.
Az A-vitamin hiányának az egyik legelső tünete a farkasvakság. A szem képtelen alkalmazkodni a gyenge fényhez, ha az ideghártya fény- és színérzékelő receptoraihoz szükséges retinol (A-vitamin) nincs jelen.
A sárgarépa tartalmaz még kalciumot, káliumot, nátriumot, foszfort, vasat, magnéziumot, krómot, sót, A, B komplex, C, E, G és K vitaminokat.
A szájon át adott béta-karotin megfelelő mennyiségbne jelentősen növeli a fehérvérsejtek számát, aktivitását – különösen a T-sejtek számát, amelyek csökkenése jellemző pl. rákbetegségek, AIDS esetén.
Kutatások szerint napi két (20 dkg) nyers sárgarépa, a benne lévő oldható rostoknak köszönhetően átlagosan 11%-kal csökkenti a vér koleszterinszintjét.
A nagymennyiségű kálium tartalma a vér savtalanítását segíti elő.
A vér savtalanítása elsősorban a máj működését segíti elő.
A nehéz fémek raktározása is a máj feladata. De ha le van terhelve a máj, a fémek a sejtek közé is bejuthatnak. A sárgarépa, és más klorofilles zöldség segít kivonni ezeket a fémeket, amelyek sok esetben a légzés által is bejuthatnak a szervezetünkbe.
A gyökér tartalmaz még flavonoidokat és illóolajat is.
A paradicsomban nagy mennyiségben található likopin, ez adja piros színét. A likopin egy természetes karotinoid anyag, mely kedvezően hat szervezetünk védekező rendszerére és segíti a szív, valamint az érrendszer egészséges működését.
Az édes, lédús áfonya gazdag pro-anthocyaninokban, ami a festékanyaga is a gyümölcsnek. Természetes lelőhelyén a Skandináv térségben nevét nagyon régóta a hosszú élettel és egészséggel párosítják.
A Szőlőt tartják a gyümölcsök királynőjének. Színe világos vagy vörös, ami a benne levő polifenol festékanyagoknak köszönhető. Alacsony kalóriatartalmú, gazdag vitaminokban (C-vitamin, A-vitamin, B1-vitamin, B6-vitamin) és ásványi anyagokban (réz, vas, mangán). Ne keverjük más gyümölcsökkel, lehetőleg két étkezés között vagy étkezés előtt legalább fél órával fogyasszuk. Jellemző vegyületei a catechinek, az anthocyaninok és a resveratrol.
A resveratrolnak számtalan előnyös hatást tulajdonítanak: véd a koronária betegségek, a colon és prosztata rák ellen. Segít megelőzni a degeneratív idegrendszeri betegségek és az Alzheimer kialakulását. Csökkenti a stroke (agyvérzés) rizikóját.
Az anthocyaninok szintén fontos fitotápanyagok. Hatásai többek között: érvédő, daganatellenes, anti-allergén és gyulladáscsökkentő.
A catechinek szintén nagyon jelentős, természetes antioxidáns hatású vegyületek, fontos szerepet játszanak az erek állapotának megőrzésében, a gyulladásgátlásban, és a daganatok elleni prevencióban.
Az ízletes és lédús narancs számtalan és változatos tápanyagok forrása. Alacsony kalóriatartalmú, nincs benne telített zsír, de gazdag rostokban és pektinben.
Az érett papaya több A-vitamint tartalmaz, mint a sárgarépa, több C-vitamint, mint a narancs és E-vitaminban is igen gazdag. Ezenkívül E-vitaminsavat, B-vitamin komplexet, kalciumot, vasat és majdnem az összes esszenciális aminosavat tartalmazza
Savanykás ízét többek között különböző gyümölcs-és egyéb savaknak köszönheti. Kimutattak belőle almasavat, citromsavat, bórkősavat, borostyánkősavat, ecetsavat, oxálsavat, és még sorolhatnánk.
A cseresznye nagy mennyiségben tartalmaz C- és B-vitamint. A C-vitamin elősegíti a kollagén képződését is, ami szintén sokat számít bőrünk fiatalságának megőrzésében.
Tartalmaz A-vitamint, béta-karotint, B17-vitamint, gazdag káliumban, kalciumot, foszfort, magas a C-vitamin tartalma és a benne lévő kénnek szerepe van jellegzetes savanykás édes ízének kialakításában.
Gazdag ásványi anyagokban, mint a kálium, kalcium, cink, fluor, jód, szelén, ezek együttesen szükségesek az ellenálló immunrendszer kialakulásához.Tartalmaz még A vitamint, B-komplex vitaminokat, C-vitamint, fehérjét, rostanyagot, keményítőt, sókat, almasavat, cukrot,csersavat, valamint magas a vas, és a nátriumtartalma.
A mangán tartalma segíti a zsírégetésért felelős enzimek, ezenkívül az anyagcserét serkentő pajzsmirigyhormonok termelődését. C-vitamin tartalma nagyon magas, több, mint a citromban.A bioaspirin tartalma csökkenti a gyulladást és fékezi a fájdalmat, ezenkívül segít leküzdeni a fejfájást és a migrént.
Antioxidáns hatású vegyületei közül legfontosabbak a polifenol szerkezetű, flavonoid vegyületek.Tartalmazza a bromelin nevű fehérjebontó enzimet, mely csak a friss ananászban található meg.
A grapefruit, más néven citrancs, a pomelo és a narancs hibridjeként alakult ki. A grapefruit kesernyés ízét a Naringin-Glikozidnak köszönheti.
Nagy mennyiségben tartalmaz C vitamint, illetve káliumot, kalciumot, és foszfort, míg kisebb mennyiségben B, E és K vitaminokat, biotint, inozitot és többféle ásványi anyagot is.